Polskie traktory
lista, informacje, dane, uciąg, mocUrsus obecnie

W wyniku restrukturyzacji Zakładów Mechanicznych "Ursus" większa część hal fabrycznych w Warszawie została wyprzedana i znajduje się obecnie w rękach innych podmiotów gospodarczych oraz w rozbiórce (w budynkach biurowych znajduje się m.in. Urząd Dzielnicy-Gminy Ursus). Produkcja została przeniesiona do nowszych hal fabrycznych znajdujących się po północnej stronie ulicy Posag Siedmiu Panien w Warszawie w dzielnicy Ursus (a i to nie w całości – część hal jest wynajmowana np. telewizji TVN, firmom spedycyjnym itd.).

18 maja 2006 zakłady otrzymały II Nagrodę w kategorii Dokonania z Zakresu Rekonstrukcji w XXVI edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku "Sybilla 2005", za zrekonstruowanie czołgu rozpoznawczego TKS, który w latach 1933-1936 był przedmiotem produkcji PZInż..

2 czerwca 2006 uczczono wyprodukowanie 1,5 milionowego ciągnika otwarciem Muzeum Historii Ursusa przez wicepremiera Andrzeja Leppera. Wydarzenia roku 2006 dawały nadzieję na zachowanie marki i tradycji fabryki Ursus, choć obecnie cała fabryka mieści się w jednej hali.

W sierpniu 2006 tereny zakładów Ursus nabył fundusz inwestycyjny Challange Eighteen – 52 hektary wraz z halami fabrycznymi za 94 miliony złotych. Istnieją plany, aby w jednej z hal swoją wystawę miało Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, zabytkowe budynki fabryczne mają zostać wkomponowane w teren, na którym prawdopodobnie powstanie centrum rekreacyjne i mieszkania.

Obecnie większość hal, szczególnie te od strony stacji PKP Warszawa Ursus Płn są wyburzane, w ich miejsce ma powstać osiedla mieszkaniowe.

W roku 2007 firma Bumar sprzedała zakłady Ursus tureckiej firmie Uzel, z którą zakłady Ursus współpracowały od 2005 roku, m.in. wykorzystując podzespoły do produkcji ciągników.

Ostatecznie w 2008 nie doszło do połączenia, Uzel nie wyłożył wkładu finansowego i Bumar zerwał umowę. Trwały rozmowy pomiędzy Bumarem a Pol-Mot Warfama. Zarząd Bumaru zrezygnował ze sprzedaży udziałów w Ursusie oraz podejmie wyzwanie przeprowadzenia gruntownej restrukturyzacji Ursusa po to, by zachować krajową produkcję ciągników tej marki.

W 2009 roku w Ursusie rozpoczęła się kolejna restrukturyzacja.Treść objęta jest licencją GNU Wolnej Dokumentacji w wersji 1.1 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów.